NBA tarihinin kısa ama efsane oyuncuları

NBA’de gücün sembolü uzun ve atletik oyuncular her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu yazımızda ise madalyonun diğer tarafında olan oyunculara odaklanacağız. Fizik ve güç yerine teknik ve hız ile öne çıkan NBA tarihinin en kısa oyuncularına göz atıyoruz.

10. Chris Paul – 1,83 m

Boyu, yüksek ayakkabıları ile 1,83 m olarak kayıtlarda olan Chris Paul’un gerçek boyu yaklaşık 1,80 metre. Fakat bu NBA’de en iyi point guard’larından biri olmasına engel olmadı.

Doğuştan top dağıtıcısı olan Paul, maçlarında akıllı pasları ve beklenmedik anda yükseldiği şutları ile öne çıkıyor. Ayrıca boyuna rağmen çok daha iyi bir savunmacı olarak görülüyor.

9. Allen Iverson – 1,80 m

Tıpkı Chris Paul gibi NBA’in efsanelerinden Allen Iverson’ın da boyu yaklaşık 1,80 metre. Hızı ve skor yeteneği ile öne çıkan Allen Iverson, kariyeri boyunca hiçbir zaman rakip oyuncular ile temas etmekten de kaçınmadı. Kariyeri boyunca kullandığı 8 bin 168 serbest atış ise bunu kanıtlar nitelikte.

8. Avery Johnson – 1,78 m

2006’nın en iyi koçu ödülünü kazanmış olması sizi yanıltmasın, Avery Johnson aynı zamanda fantastik bir NBA oyuncusuydu. “Küçük General” lakabı ile bilinen oyuncunun kayıtlara geçen boyu: 1,78 m.

Birçok NBA takımında forma giyen Johnson’ın en iyi yılları ise San Antonio Spurs ile geçti. Spurs, onun formasını daha sonra emekli etti.

7. Damon Stoudemire – 1,78 m

1,78 metre boyundaki bir diğer oyuncu Damon Stoudemire, NBA’e zamanında 7. sıradan draft edilmişti. Hatta Toronto Raptors ile başladığı ilk sezonda “yılın çaylağı” ödülünü de kazandı.

“Güçlü Fare” lakabını ise yalnızca boyu yüzünden değil, aynı zamanda bu ifade kolunda dövme olarak bulunduğu için aldı.

6. Michael Adams – 1,78 m

Draft senesinde 66. sıradan Sacramento Kings tarafından seçilen Michael Adams, ilk birkaç senesinde pek üretken olamadı. Fakat Denver Nuggets ile geçirdiği 1990-91 sezonunda maç başına 26,5 sayı ortalaması ile patlama yaptı.

Bir sonraki senesinde Washington Bullets’a takaslanan oyuncu, o sene All-Star bile seçildi. Boyunun 1,78 metre olması kariyeri boyunca saygı duyulan istatistiklere sahip olmasına engel olmadı.

5. Anthony Jerome Webb – 1,70 m

NBA tarihinin en kısa oyuncularından biri olan “Spud” Webb yaklaşık 1,70 metre boyunda. Zamanında 87. sıradan Detroit Pistons tarafından draft edildi fakat ilk 6 senesini Atlanta Hawks ile geçirdi.

Onun hakkındaki en ilginç detay 1986 yılındaki Slam Dunk smaç yarışmasını kazanmış olması. Üstelik bunu aynı zamanda takım arkadaşı 2,03 boyundaki Dominique Wilkins’i yenerek gerçekleştirdi. Webb, bugün hala smaç yarışmasında yarışan ve kazanan en kısa oyuncu.

4. Nate Robinson – 1,75 m

Yalnızca 1,75 metre boyundaki Nate Robinson’un kariyerini takip edenler, onun boyuna rağmen sahip olduğu pota üstü yeteneklerini hatırlıyorlardır. Özellikle kendisinin 2006, 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştirilen bütün Slam Dunk smaç yarışmalarını kazanmış olması hakkındaki en önemli detay.

Önemli Slam Dunk şampiyonluklarından birini 2,11 boyundaki pivot Dwight Howard’ın üzerinden atlayarak yaptığı smacıyla kazanan Robinson’un ilk Slam Dunk yarışmasına hazırlanırken de hocası bir önceki madde de değindiğimiz Spud Webb’di.

3. Calvin Murphy – 1,75 m

1,75 metre boyundaki Calvin Murphy, NBA’in Onur Listesi’ne (Hall of Fame) dâhil olan en kısa boylu oyuncu olarak biliniyor. Kariyerinin başında 18. sıradan Rockets tarafından draft edilen oyuncu kariyerinin tamamını burada geçirdi.

Murphy’nin yeteneklerine bakarsak kendisi için fenomen olmuş bir serbest atışçı demek hiç yanlış olmaz. 1980-81 sezonunda serbest atışları yüzde 95.8 ile atan Murphy, bu anlamda tarihin en iyi ikincisi konumunda. Kendisi ayrıca üst üste attığı 78 serbest atış ile bu konuda da NBA tarihinde üçüncü sırada bulunmaktadır.

2. Earl Antoine Boykins – 1,65 m

Yalnızca 1,65 metre uzunluğundaki boyu ile Earl Boykins NBA tarihinin en kısa ikinci oyuncusu. Fakat kendisinin birinci olduğu bir şey de var: Boykins yalnızca 60 kg olan ağırlığı ile NBA’de forma giymiş en hafif oyuncu olma unvanını elinde taşıyor.

Boyuna ve kilosuna rağmen Boykins’i harika bir pasör ve skorer olarak nitelendirebiliriz. Hatta kendisi Pistons potalarına bıraktığı 32 sayı ile NBA’de 30 sayı üzeri atan en kısa boylu oyuncudur.

1. Tyrone Curties Bogues – 1,60 m

NBA’in sıkı takipçileri birinci sırada “Muggsy”’nin olduğunu tahmin etmişlerdir. Muggsy Bogues 1,60 metrelik boyu ile NBA tarihinin en kısa oyuncusu. 1987 yılında Washington Bullets tarafından 12. sıradan draft edilen Bogues, daha sonra Hornets, Warriors ve Raptors’da forma giydi.

Kısa boyunu kendi avantajına kullanmayı iyi beceren Bogues, çok iyi bir pasör olmasının yanı sıra harika top çalma yetenekleri ile de bilinir.

 

Muggsy kariyerini 7.7 sayı ortalaması ile tamamladı. Fakat bunun yanı sıra maç başına 7.6’lık harika bir asist istatistiğine sahip. Daha çılgıncası Muggsy boyuna rağmen kariyerinde 39 adet blok yapmayı başardı. Hatta bunlardan birini 2,13’lük onur listesi üyesi Patrick Ewing’e karşı gerçekleştirdi.

NBA ortalamasına göre oldukça kısa boylu olan bu oyuncular bunu kendileri için birer avantaja dönüştürmeyi başardılar. Boy uzunluğu değiştiremediğimiz bir şey olsa da, çalışmak ve kararlılığın daha önemli olduğu ortada.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam