Çernobil'de turist olmak

Tüm Avrupa’yı sarsan nükleer felaket Çernobil’in üzerinden tam 33 yıl geçti. Bugün üzerinde metal bir kubbeyle varlığını sürdüren santral, yeni bir turist merkezine dönüşüyor.

Ukraya’nın Pripyat kenti yakınında yer alan Çernobil Nükleer Santrali, 33. yıl önce yaşanan facianın ardından bugün dünyanın dört bir yanında turist ağırlıyor. 4 bin kilometre kareyi kapsayan terk edilen bölgeyi ve metal kubbeyle kaplı ana reaktörü 300 metre ileriden ziyaret etmek mümkün…

Çernobil’i ziyaret etmek güvenli mi?

Ziyaretçilerin en çok sordukları sorular arasında bölgenin güvenli olup olmadığı var. Tur firmaları bölgenin tamamen güvenli olduğunu yoksa turların yasak olacağını belirtiyor. Radyasyon seviyesi ise uzun bir uçak yolculuğu ile kıyaslanıyor.

Başkent Kiev’den 110 kilometre uzaklıkta olan Pripyat’a günübirlik ya da 2-3 günü kapsayan turlar düzenleniyor. 

Çernobil’i ziyaret etmek güvenli mi?

Ancak uzmanlar radyasyon seviyesinin hala yüksek olduğunu vurguluyor ve ekliyor “Bölgeden ayrıldıktan sonra kıyafet ve ayakkabılarınızı imha edin. Maske ve eldiven götürün. Bitkilere, toprağa dokunmayın. Özellikle ormanlık alandan kaçının.”

S.T.A.L.K.E.R oyunu ve Chernobyl dizisiyle ziyaretçilerin sayısı yüzde 40 artmış. Bölge sadece bir rehber eşliğinde ziyaret edilebiliyor. Bu tur için en az 100 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bölgede en çok ilgi gören yerlerden biri lunapark… Yasak bölgedeki evlerde hala ev eşyalarını, oyuncakları hatta mektupları görebilmek mümkün.

Çernobil faciasını yerinde görmek için bu kadar yol gitmeye ve kendinizi tehlikeye atmaya gerek yok. Çernobil'e Dönüş senin için geldi! Buraya tıklayarak izleyebilirsin.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam