Wimbledon hakkında işe yarar bilgiler

Geri sayım başladı! Wimbledon Tek Erkekler finali 14 Temmuz 16:00'da DMAX'te olacak. Final mücadelesini heyecanla izlerken arkadaşlarına hava atabileceğin Wimbledon bilgileri bu yazıda seni bekliyor.

En eski tenis turnuvası

Grand Slam’ler arasında Wimbledon en eski turnuva olarak öne çıkıyor. İlk Wimbledon 1877 yılında gerçekleşti. Bu yıl 142’inci yılını kutluyor.Amerika Açık 1881’de Avustralya Açık ise 1905’te başladı.

Kaç tenis topu kullanılıyor?

Son olarak 2017’de 54 binin üzerinde tenis topu kullanıldı. Toplar kullanılmadığı zamanlarda havasını korumak için buzdolabında muhafaza ediliyor.

Turnuvanın ana yemeği çilek ve krema

Çilek Wimbledon’ın en ünlü yiyeceği olarak öne çıkıyor. Wimbledon süresince 27 bin kg çilek 10 bin litre krema tüketiliyor. Çilekler her gün taze toplanarak korta ulaştırılıyor. Bu yıl veganlar için özel krema seçeneği de menüye eklendi.

Kıyafet kuralı: Beyaz

Bir aristokrat arenası olan Wimbledon’da oyuncuların çim üzerinde bembeyaz giyinmesi isteniyor. Kural o kadar sıkı ki büyük marka logoları ya da ayakkabılarda göze çarpan farklı renkler hemen uyarı alıyor ve oyuncuların üzerini değiştirmesi isteniyor. Kortta ise izleyicilerin şapka takması yasak.

En uzun maç

Tarihin en uzun tenis maçlarından biri 2010’da John Isner ve Nicolas Mahut arasında gerçekleşmişti. 3 gün boyunca süren 11 saatlik maçta kazanan Isner olmuştu. Ancak artık böyle bir maç beklentisine girmeyin. Çok önemli turnuva yetkilileri son sette 12-12’den sonra tiebreaker oynatmaya ve 7 yapanın maçı almasına karar verdi.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam