Tarafını Seç: Michael Schumacher vs. Lewis Hamilton

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ABD Grand Prix’inde 6’ncı şampiyonluğunu ilan eden Lewis Hamilton, modern zamanların en başarılı pilotu olarak gösteriliyor. Elinde çeşitli rekorları bulunduran Michael Schumacher’e ise oldukça yaklaşan Lewis’in kariyerinin sonunda Schumacher’den daha iyi bir pilot olabilme ihtimali üzerine bir araştırma yaptık. Schumacher’in en fazla pol pozisyonu rekorunu yakın zamanda geçen Hamilton’ın önünde şimdi başka rekorlar var:

Dünya Şampiyonlukları

Schumacher: 7
Hamilton: 6*

2004 yılında Michael Schumacher 7. Dünya Şampiyonluğunu ilan ettiğinde ne Lewis Hamilton, ne de Sebastian Vettel henüz Formula 1 kariyerlerine başlamamışlardı. Daha önce 5 şampiyonluğu bulunan Juan Manuel Fangio ise bu rekoru elinde tam 46 yıl tutmuştu. Geçtiğimiz hafta 6. şampiyonluğunu garantileyen Lewis Hamilton ise Fangio’yu geride bırakmış oldu ve artık önünde yalnızca Michael Schumacher var.

Eğer Lewis Hamilton’ın bu kazanma serisi Mercedes ile olan kontratının sonuna kadar sürer ise Schumacher’i yakalayacak. Kariyerinin geri kalanında ise fazladan 1 şampiyonluk daha alması pek zor gözükmüyor.

Yarış Kazanma Sayıları

Schumacher: 91
Hamilton: 83*

Schumacher’in 2006 Çin Grand Prix’inde kazandığı son yarış onu bu rekoru uzun süre tutan Alain Prost’un 40 galibiyet önüne taşımıştı. Geçtiğimiz yıllarda Schumacher’in 91 galibiyet rekoru yanına yaklaşılamaz olarak görülmekteydi. Fakat F1’in modern turbo hibrit çağında başlayan Lewis Hamilton, bu düşünceyi hızlıca değiştirmiş gibi gözüküyor.

2014’ten itibaren 119 yarışa çıkan Hamilton, bu yarışların 60’ını kazanmayı başardı. Bu da kendisinin ortalama yüzde 50’lik bir kazanma oranıyla yılda 10 galibiyet alabileceğini gösteriyor.

Aynı Yarışı En Fazla Kez Kazanma

Schumacher: 8 (Fransız GP)
Hamilton: 7* (Kanada GP, Macaristan GP)

Schumacher birçok farklı Grand Prix’te en fazla galibiyet rekorunu tutarken, Hamilton’ın da kariyerinde bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Schumacher’in en sevdiği pist çoğu kişi tarafından Spa olarak görülse de, aldığı 8 galibiyeti ile rekoru Fransız GP’de bulunuyor. Hamilton ise son sezonda kazandığı Kanada ve Macaristan GP’leri ile büyük adama yaklaşmayı başardı. Montreal veya Budapeşte’de gelecek bir zafer daha kendisini bu istatistikte Schumacher ile eşitleyecek.

Arka Arkaya Sezonlarda Yarış Kazanma

Schumacher: 15
Hamilton: 13

Schumacher’in elinde tuttuğu bu rekor, F1’de yarıştığı ve arka arkaya gelen 15 sezonda en az 1 yarış kazanmasıyla gerçekleşti. F1’e geldiği çaylak sezonunda Jacques Villeneuve’nin bir sezonda en çok yarış kazanan çaylak rekorunu kıran Lewis Hamilton, o dönemden beri yarıştığı 13 sezonda en az bir galibiyet aldı. Birçok otorite Lewis Hamilton’un bu rekoru da kolayca egale edebileceğini düşünüyor.

Lider Götürdüğü Yarışlar

Schumacher: 142
Hamilton: 146*

Hamilton’ın Schumacher’i geride bıraktığı istatistiklerden bir tanesi de liderliği elde ettikleri yarışlar. Kendisi bu rekoru 16 yarıştan 14 tanesinde liderlik aldığı 2019 sezonu Rus GP’sinde kırdı.

Schumacher’in bu istatistikte elde ettiği 142 sayısı ise döneminde bu istatistikte ikinci olan Ayrton Senna’dan tam 56 yarış daha fazlaydı. Sebastian Vettel ve Hamilton geldiklerinde ise bu listeyi biraz karıştırdılar. Vettel kariyeri boyunca 104 yarışı lider götürürken, Hamilton 146 ile zaten bu rekoru kırmış durumda.

Grand Prix Üçlemesi (Pol Pozisyonu, Yarış Kazanma, En Hızlı Tur)

Schumacher: 155
Hamilton: 149*

Hamilton’un kariyerinde katıldığı yarışların yüzde 60’ında podyuma çıktığını düşünürsek, kendisinin bu istatistikte modern zamanların en iyisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Kariyerine yavaşlamadan devam ettiğini düşünürsek, bu istatistikte de Michael Schumacher’i kısa bir zamanda geride bırakabilir.

İlk ve Son Galibiyet Arasındaki En Uzun Süre

Schumacher: 14 Yıl, 1 Ay
Hamilton: 11 Yıl, 10 Ay*

Bu aslında Lewis Hamilton içinde kolay geçilebilecek bir rekordu. Fakat 2018 ABD GP’sinde dengeleri sarsan bir olay yaşandı. Pistin yaşlı kurdu Kimi Raikkonen bu yarışı kazanınca, kendisi bu istatistikte 15 yıl gibi geçilmesi zor bir rekorun sahibi oldu. Lewis Hamilton en az 4 yıl daha yarışarak kazanmaya devam ederse, yine de bu rekoru geçebilir.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam