Rakamlarla Kobe Bryant efsanesi

NBA efsanesi Kobe Bryant, trajik bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Kariyerinde 18 kez All-Star seçilen, NBA tarihinin en çok sayı atan dördüncü ismi olan “Black Mamba” Kobe Bryant’ı başarıları ile anıyoruz.

41 yaşında hayatını kaybeden NBA efsanesi Kobe Bryant, çocukluk yıllarını İtalya’da geçirdi. Babası İtalya’da basketbol oynuyordu.

Lise eğitimi için ABD’ye geri dönen Bryant, burada basketbol yeteneğini kanıtladı ve henüz 17 yaşında, doğrudan liseden NBA macerasına başladı.

1996 yıllında gerçekleşen NBA kurasında Charlotte Hornets takımı tarafından seçildi. Charlet Hornets, Kobe’yi Los Angeles Lakers takımı ile takas etti. Bu yıldan sonra Kobe, basketbol kariyerindeki 20 sezonun tamamını Lakers takımında geçirdi.

2000 yılında henüz 21 yaşında olan Bryant, Forbes dergisine kapak oldu. Adidas, Mattel, Armani ve Sprite markaları ile 6 yıllık, 71 milyon değerinde anlaşmalara imza attı.

Nike ile hazırladığı özel tasarım ayakkabı, 15 yıl boyunca markanın en çok satan modellerinden biri oldu. Nike ve Kobe'nin bu iş birliği, markaya Çin'de 6 milyar dolarlık bir kazanç getirdi. 

Bin 566 maça çıkan Kobe, 5 kez şampiyonluk kürsüsünde yer aldı.

Attığı 33 bin 583 sayıyla NBA tarihinin en çok sayı atan üçüncü oyuncusu oldu. Bu rekor geçtiğimiz hafta sonu Lebron James tarafından kırılarak, Bryant’ı dördüncü sıraya itti.

17 kez üst üste All-Star takımına seçildi.

Attığı 12 tane üçlük sayıyla, bir maçta en çok atılan üçlük rekorunu elinde bulunduruyor. 2006’daki Toronto Raptors maçında tek başına 81 sayı atarak yine bir rekora imza atmıştı.

2 kez Olimpiyat madalyası da göğüsleyen Kobe Bryant, 2008’de NBA’in en değerli oyuncusu (MVP) seçilmişti.

2016 yılında profesyonel basketbol kariyerinden emekli olan Kobe Bryant, senaryosunu yazdığı kısa animasyon filmi “Dear Basketball” ile 2018’de Oscar ödülü kazanmıştı.

NBA efsanesi Kobe’nin ölüm haberinin ardından Dallas Mavericks takımı, Kobe’nin forma numarası 24’ü emekliye ayırdıklarını açıkladı. Kobe Bryant, kariyeri boyunca sadece Los Angeles takımında forma giymişti.

Kaliforniya'daki helikopter kazasında hayatını kaybeden Kobe Bryant'ın yanında 13 yaşındaki kızı Gianna da bulunuyordu. 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam