NBA tarihinin en iyi üçlük ustaları

Basketbol geçtiğimiz yıllar içinde daha fazla dış atışlara dayalı hale geldi. Yayın gerisinden yapılan atışlara artan bu ilgi, bizleri de tarihin en iyi üç sayı atıcılarını bir listede bir araya getirmeye itti. İşte NBA tarihinin üçlük ustaları...

8. Jason Terry

Yakın zaman kadar kariyerinde Jason Terry’den daha fazla üçlük atmış yalnızca iki oyuncu vardı: Ray Allen ve Reggie Miller. 2018-2019 sezonunun sonunda Steph Curry ve Kyle Korver’da kendisini geri de bıraktı. Jason Terry ise 19. ve son sezonunu bitirdiğinde toplam 2282 üçlük atmış ve 14 sezonda 100 üçlüğü geçmeyi başarmıştı.

7. Kyle Korver

Yüzde 42,9’luk kariyer üçlük yüzdesine baktığımızda, Kyle Korver’ın NBA’deki en üretken üçlükçülerden biri olduğunu görüyoruz. Kyle Korver bugüne kadar 4 defa sezonun en yüksek yüzdeyle üçlük atan oyuncusu oldu. Hatta 2009-10 sezonunda bunu yüzde 53,6’lık inanılmaz bir seviyede gerçekleştirdi. Ayrıca 2012-2014 arasında üst üste 127 maç boyunca en az bir üçlük atarak bu istatistikte 157 yapan Steph Curry’nin arkasında ikinci sırada oturmakta.

6. Larry Bird

Larry Bird basketbolu üçlüklerin şimdi olduğu kadar denenmediği bir dönemde oynadı fakat bu konuda özgüveni onu tarihin en iyi üç sayı atıcılarından biri haline getirdi. Larry Bird, NBA tarihindeki ilk iki üçlük yarışmasının kazananı olmuştur. Özellikle 1988’de ısınma ceketini dahi çıkarmadan yaptığı atışlar unutulmazlar arasına girmiştir.

5. Klay Thompson

Klay Thompson ve Steph Curry’nin son yıllardaki en iyi üçlük ikilisi olduğunu herkes kabul ediyor. Thompson kariyeri boyunca yüzde 40’ın üzerindeki üçlük yüzdesiyle ve kariyerinde iki defa ulaştığı bir maçta 11 üçlük atma istatistiği ile öne çıkıyor.

4. Reggie Miller

NBA’in Onur Listesi’nde bulunan Reggie Miller hala kariyerinde isabet bulduğu 2560 üçlük ile genel listenin ikinci sırasında oturuyor. Kariyerinin tamamını Indiana Pacers ile geçiren Reggie Miller, 18 sezonda attığı üçlüklerde yüzde 39,5 isabet sağladı.

3. Steve Kerr

Bugünlerde Golden State Warriors’un koçu olarak sahada gördüğümüz Steve Kerr, NBA’de geçirdiği 15 sezonda denediği üçlüklerde yüzde 45,4’lük bir isabet oranı yakaladı ve bu istatistikte zirvede oturuyor.

2. Ray Allen

Ray Allen’ın şut stili birçok kişi tarafından en şık şut stili olarak görülmekte. Kariyerinde attığı ulaşılması zor 2973 üçlük ile bu sayıda hala NBA’in zirvesinde oturuyor. 2013 NBA finallerinin 6. maçında son saniyelerinde zora giren pozisyonda attığı üçlükle seriyi 7. maça taşımış ve Miami Heat o maçta şampiyonluğu kazanmıştı.

1. Stephen Curry

Stephen Curry, bir sezon içinde üçlük anlamında kırılabilecek her rekoru paramparça etmiş bir durumda kariyerine devam ediyor. Hatta kendisi 2015-16 sezonunda kendi rekorunu da 402 üçlükle kırmıştır. Curry, son 5 sezonda üst üste ligin en iyi üçlük atıcısı oldu ve daha kariyerinin sonuna yıllar var. Yine de geçtiğimiz günlerde elinde bir kırık oluşan oyuncunun üçlüklerinden bir süre mahrum kalacağız gibi duruyor.

Yükselişteki Çaylaklar

Özellikle geçtiğimiz yaz ligindeki performansları ile dikkat çeken ve önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu listeyi zorlayabilecek çaylaklar ise şu şekilde:

Iggy Brazdeikis (New York Knicks)
Carsen Edwards (Boston Celtics)
Tyler Herro (Miami Heat)
Nickeil Alexander-Walker (New Orleans Pelicans)

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam