Muhammed Ali hakkında bilmediğiniz 10 gerçek

1. Boks Kariyeri Bisikleti Sayesinde Başladı

1954 Ekim ayında o zamanki ismiyle Cassius Clay’in Schwinn marka bisikleti çalındı. O dönemde 12 yaşında olan Clay, hırsızlığı Louisville polisine bildirdi. Kendisiyle ilgilenen polis memuru Joe Martin ona dövüşmeyi öğrenmesi gerektiğini söyledi ve o günden itibaren kanatları altına aldı. Yalnızca 6 hafta sonunda Clay, ilk mücadelesini kazanıyordu.

2. İsmini Kölelik Karşıtı Beyaz Bir Çiftçiden Aldı

Tıpkı babası gibi Cassius Marcellus Clay ismi koyulan ünlü boksörün bu ismi almasının ilginç bir hikayesi var. Bu ismin ilham kaynağı 19. yüzyılda babasından kendisine miras kalan 40 köleyi serbest bırakmasıyla bilinen bir çiftçiydi. Politik görüşler ile her zaman iç içe olan Muhammed Ali, hayatı boyunca yüzlerce ölüm tehdidi aldı, dövüldü.

3. Muhammed Ali İsmine Geçmeden Önce Cassius X Oldu

Sonny Liston’u mağlup ederek yeni ağır sıklet boks şampiyonu unvanını aldığı gecenin ertesi günü yaptığı açıklamada artık Müslüman olduğunu paylaştı. Yanında duran Malcolm X ile birlikte gazetecilere isminin bir “köle ismi” olduğunu ve artık Cassius X ismini kullanacağını söyledi. Dönemin Müslüman lideri Elijah Muhammed kendisine 6 Mart 1964’te Muhammed Ali ismini verene dek bu ismi kullandı.

4. Boks Yapması 3 Yıl Yasaklandı

1967’de Vietnam Savaşı patlak verdiğinde, Ali Amerika Birleşik Devletleri ordusuna hizmet etmeyi inançsal sebepleri öne sürerek reddetti. Dönemin ağır sıklet boks şampiyonu hemen tutuklandı ve New York Eyalet Atletik Komisyonu unvanını geri alarak lisansını da askıya aldı.

Muhammed Ali, asker kaçağı olmak suçundan hüküm giydi ve beş yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Yine de serbest kalan Ali’nin lisansı 1970’de aktif hale getirildi. Daha fazla bekleyemeyen Ali, Ekim 1970’de Jerry Quarry’i nakavt ederek ringlere geri döndü.

5. Bir Müzikalin Başrolünde Görev Aldı

43 aylık ceza süresinde Muhammed Ali “Buck White” isimli bir müzikalin başrolünde görev aldı. Müzikal 2 Aralık 1969 tarihinde New York’ta bulunan George Abbott tiyatrosunda gösterime girdi. Yapımda siyahi bir profesörü oynayan Muhammad Ali, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı.

6. Bir Albüm Kaydetti

Muhammed Ali, boks ringlerinin gördüğü en şairane boksördü. Söylemleri o kadar popüler oldu ki, Columbia Records firması, 21 yaşındaki yıldızın şiir ve müziklerini bir albüm haline getirdi. Albümde Ben E. King’in ünlü “Stand by me” şarkısının da bir Cover’ı yayınlandı.

7. Ali’nin Kökeni İrlanda’ya Dayanıyor

Dövüşme konusundaki yeteneği ara sıra bunu ele verse de, Muhammed Ali’nin büyük dedesi Abe Grady bir İrlandalıydı. Dedesinin 1860’larda göç ederek Kentucky’ye yerleştiği biliniyor. Orada serbest kalmış bir köle ile evlenen Grady’nin torunlarından biri de Muhammed Ali’nin annesi Odessa Lee Grady Clay’di.

8. En Önemli Maçlarından Birine Sabaha Karşı 4’te Çıktı

1974 yılında Muhammed Ali, o dönem 25 yaşında olan ve hiç yenilmemiş George Foreman’e karşı bir unvan maçına çıkma şansı elde etti. Dönemin Zaire başkanı Mobutu Sese Seko, iki boksöre de 5’er milyon dolar ödeyerek bu maçında kendi ülkesinin başkenti Kinshasa’da oynanmasını sağladı.

Maçın Amerikan izleyici kitlesi tarafından izlenebilmesini sağlamak adına maç Afrika’da güneş doğmadan hemen önce başlatıldı. Muhammed Ali karşılaşmayı 8. Roundda gelen nakavt ile kazandı.

9- Olimpik Altın Madalyası Nehrin Dibini Boyladı

Muhammed Ali 18 yaşında liseden mezun olduktan sonra Roma’ya giderek 1960 Yaz Olimpiyatları’nda hafif ağırsıklet kategorisinde altın madalya kazandı. Kendi biyografisinde bahsettiğine göre Ali, Louisville’e geri döndükten sonra altın madalyasını Ohio nehri üzerindeki köprüden aşağı fırlatarak ırkçılığı protesto etti.

1996 Yaz Olimpiyatları açılış töreninde çömleği yakan Ali’ye yeni bir madalya hediye edildi

10. Liston’a Karşı Kullandığı Eldivenler Maçtan Daha Fazla Para Kazandırdı

Muhammed Ali’nin Sonny Liston’a karşı elde ettiği ilk ağır sıklet boks şampiyonluğu maçında kullandığı eldivenler neredeyse 50 yıl sonra 836 bin dolara alıcı buldu. Muhammed Ali, unvanı aldığı maçta yalnızca 630 bin dolar kazanmıştı.

 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam