LeBron James hakkında 10 ilginç bilgi

Dört defa NBA’in en değerli oyuncusu seçilen LeBron James, kolej liginde yer almadan direkt liseden NBA’e birinci sıradan draft edilen 3 oyuncudan biri oldu. James'in kariyerini çok yakından takip edenlerin bile belki de bilmediği detayları bu yazıda paylaşıyoruz.

1. İki Amerikan Futbolu Koçu Hayatını Değiştirdi

Annesi Gloria James tek çocuğu LeBron’u doğurduğunda henüz 16 yaşındaydı ve birkaç yıl sonra kendi annesini de kaybettiğinde o ve çocuğunu hayatta destekleyecek kimseleri kalmadı. 6 yıldan daha fazla bir süre boyunca Akron’un çeşitli yerlerinde yaşamaya çalışan aile büyük zorluklarla baş ediyordu.

LeBron James 9 yaşındayken, genç bir Amerikan futbolu takımı kurmaya çalışan koç Bruce Kelker ile tanıştı. Kelker James’i kanatlarına aldı ve ona daha rahat bir yaşam için kendi evinde yaşamasını teklif etti. Bu senenin sonunda ise bir diğer genç futbol hocası Frank Walker, James’i kendi ailesiyle birlikte yaşamları için evlerine aldı ve dördüncü sınıfta tam 80 gün devamsızlığı olan LeBron, beşinci sınıfta okulu bir gün bile aksatmadı.

2. Lisede “Sports Illustrated” Kapağına Çıktı

Şubat 2002 yılında o dönem St. Vincent-St. Mary Lisesinin medar-ı iftiharı James, henüz 17 yaşındayken sırtına dövmesini yaptırdığı “The Chosen One” manşetiyle Sports Illustrated kapağına çıktı. Eğer NBA izin verseydi, Lebron James NBA’in draft seçimlerine o yıl katılacaktı. “Savaşan İrlandalı” lakabıyla okul takımında ligi birbirine katan Lebron’un maçlarının ESPN’de paralı olarak yayınlanması bile gündeme gelmişti.

3. Kırılan Bileği James’in Kaderini Belirledi

LeBron James, ortaokul ve lise kariyer boyunca hem Amerikan futbolu, hem de basketbol takımlarında oynadı. Hatta birçok kişi onun profesyonel kariyerine Amerikan Futbolunda devam edeceğini düşünüyordu. Fakat Haziran 2002’de AAU’da oynadığı bir maçta bileği kırıldı.

İki aylık iyileşme döneminde konuyu değerlendiren James, futbolu bırakması gerektiğini ve lisedeki son yılında basketbola hazırlanmasının daha doğru olacağını kararını verdi.

4. “Sıkı Çalış, Sağlam Uyu” Felsefesini Benimsedi

Eğer dünyaya mal olmuş bir spor dalında dünyanın en iyisi olmak istiyorsanız, çalışmanız dışında dinlenmenizin de çok iyi planlanmış olması gerekiyor. Yoğun idman programlarını takip eden LeBron James, günde 12 saat uyuduğundan emin olduğu bir hayat tarzını benimsedi. Geceleri 8 saat uyuyabildiği günlerde de gün içinde kestirerek bu süreyi tamamlamaya çalıştı.

Şuanda NBA’de 16. sezonunu geçiren oyuncu, hali hazırda play-off’larda aldığı 10,049 dakika ile bu istatistikte tüm zamanların ilk sırasında oturuyor. Bir basketbolcunun normal sezonun hepsinde oynarsa 82 maça çıktığını düşünürsek, Lebron ekstra olarak 3 sezonluk maçı sadece playoff’larda oynamış diyebiliriz. Bu gerçekten kaldırması zor bir tempo.

5. LeBron Vogue Dergisinin Kapağına Çıkan İlk Siyahi Erkek Oldu

LeBron James Nisan 2008’de Vogue dergisinin kapağına çıktığında bugüne kadar yalnızca iki erkek bu şerefe nail olmuştu: Richard Gere ve George Clooney. Dergi kapağına süper model Gisele Bündchen ile çıkan Lebron’un verdiği pozun King Kong ve kaçırdığı kadına benzetilmesi ile dergi kapağı ırkçılık tartışmalarının hedefindeydi.

6. Takımının En Çok Kazanan Oyuncusu Olduğunda 31 Yaşındaydı

2016-17 sezonunda LeBron James NBA’in en çok kazanan oyuncusu konumundaydı. NBA kariyerinin ilk gününden itibaren gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olup olmayacağı tartışılan, inanılmaz katkı veren bir oyuncunun 31 yaşına kadar kendi takımının bile en çok kazanan oyuncusu olamaması gerçekten ilginç.

Bunun gerçek olmasını sağlayan en önemli sebeplerden biri de 2010’da Miami Heat’te kurulan süper takımın mümkün olabilmesi için LeBron’un piyasa değerinin çok altında bir maaşa evet demesiydi.

7. Eşitlik İçin Spor Dışı Alanlara Mücadele Etti

Oscarlı oyuncu Octavia Spencer, hem başrolünde oynayıp, hem de yapımcılığını üstlendiği tarihin ilk kadın girişimci milyonerlerinden Madam C.J. Walker’ın biyografisini konu alan filmde alacağı maaş için Netflix ile görüşmelerde sorun yaşıyordu. Projenin diğer yapımcılarından LeBron James ve ortağı Maverick Carter durumun bir eşitsizliğe sebep olduğunu söyleyerek olaya müdahil oldular.

Daha sonra konu hakkında konuşan Octavia Spencer, neye ihtiyacı olsa LeBron ve ortağına başvurduğunu, onlarında “Bu kadın bunu hak ediyor!” argümanıyla olayı hallettiğini anlattı.

8. Lise Aşkıyla Evlendi

Savannah Brinson, LeBron’un rakip okulunda ponpon kız olarak görev alıyordu ama okulun popüler çocuğu onu gördüğü anda çıkma teklif etti. Savannah ilişkileri hakkında, “Akşam yemeğinden kalanları onun arabasında unuttuğumda onları tekrar bana getirdi ve benden hoşlandığını ve bunun benimle görüşmek için bir bahane olduğunu düşündüm” demişti.

LeBron James kariyerinde başarılarda büyük pay biçtiği Savannah Brinson ile 2013 yılında evlendi ve çiftin 3 çocuğu var.

9. Çocukluğundan Beri Michael Jordan İle Karşılaştırıldı

Daha önceki maddelerde bahsettiğimiz Sports Illustrated hikâyesinin açılışında genç LeBron’u Michael Jordan ile iki eski dost gibi konuşurken görüyorduk. Bu olay herkeste genç Bill Clinton’ın dönemin başkanı John F. Kennedy ile çekildiği fotoğrafı çağrıştırmıştı.

Kariyeri boyunca Miami Heat hariç her sezonda tıpkı Michael Jordan gibi 23 numarayı giyen James’in aynı zamanda yeniden yapılacak Space Jam’de başrol oynayacak olması bile bu ikilinin hiç durmadan kıyaslanması hakkında bilgi veriyor.

10. Sırada oğlu var

LeBron James bir seferinde oğluna kendi ismini koymasının bir hata olabileceğini dile getirmişti. LeBron James Jr. olmanın getirdiği baskının küçük “Bronny” için işleri zorlaştıracağını düşünüyordu.

Fakat 14 yaşında olduğu halde smaç yapabilen Lebron James Jr. Şimdiden birçok kolej takımının radarında…

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam