Kırkpınar'ın en iddialı 8 başpehlivanı

Bu yıl 658'inci kez düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri 5-6-7 Temmuz tarihlerinde canlı yayınla DMAX ekranlarında olacak. Geçtiğimiz yıl Kırkpınar'da çeyrek finale yükselen pehlivanları büyük mücadele öncesi yakından tanıyın.

Pehlivanlarımızla tanışmadan önce yağlı güreşler hakkında bilgilerini tazeleyelim. Buraya tıklayarak Kırkpınar'a tam anlamıyla hazır olabilirsin.

FATİH ATLI

35 yaşındaki Fatih Atlı güreş kariyerine 1999'da başladı. Ustası Bayram Ertan’dan öğrendiği teknikleri uygulaması ve rakiplerini çok iyi okuyarak şaşırtmasıyla er meydanının saygı duyulan isimlerinden biri olmayı başarmıştır ve 2011’de yılın en teknik güreşçisi seçilmiştir. 2014 yılında başpehlivan İsmail Balaban’ı yenerek Kırkpınar başpehlivanı olan Fatih Atlı ayrıca 2007 Plaj Güreşi Dünya Şampiyonu’dur.

İSMAİL BALABAN

Son yılların hızla yükselen güreşçilerinden İsmail Balaban ve kendisi de güreşçi olan ikizi Turan Balaban da Antalya doğumludur. Küçük yaşlarda birbirleriyle güreşmeye başlayan ve maddi zorluklara rağmen güreşten vazgeçmeyen ikiz sporcular, birlikte birçok müsabakada finale çıkarak madalya kazandılar. İsmail Balaban, 2013 ve 2017 yıllarından Kırkpınar başpehlivanı olmuştu. 

 

FARUK AKKOYUN

Geçtiğimiz yıl Kırkpınar'da Şaban Yılmaz'a karşı çeyrek final mücadelesi veren Faruk Akkoyun, bileğindeki rahatsızlık nedeniyle çekilmek zorunda kalmıştı. Bu yıl şüphesiz Akkoyun'un iddialı dönüşüne tanık olacağız. 

SERHAT BALCI

Serhat Balcı, 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Fatih Atlı'yı yenerek yarı finale yükselmişti. Minder güreşindeki başarılarının ardından yağlı güreşte de adından söz ettiren Balcı, Kırkpınar kürsüsüne ilk kez 3 yıl önce çıkmıştı. 

ORHAN OKULU

Antalyalı Orhan Okulu, er meydanının en iddialı isimlerinden. Geçtiğimiz yıl finalde Şaban Yılmaz'ı uzatmalarda 6 puanla yenerek başpehlivan olmuştu. Güreşe 9 yaşında başladı. Kırkpınar’da ilk güreşini 2000 yılında Minik 1 boyutunda yaptı ve takip eden yıllarda farklı boyutlarda birçok kez derece kazandıktan sonra ilk kez 2015’te ve ikinci kez 2018’de başpehlivan oldu.

ŞABAN YILMAZ

Er meydanının en tecrübeli isimlerinden biri olan Şaban Yılmaz, güreşe 11 yaşında başladı. 2018 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde uzatmalarda başpehlivanlığı Orhan Okulu'ya kaybetmişti.

HÜSEYİN GÜMÜŞALAN

25 yaşındaki Hüseyin Gümüşalan, Kırkpınar'ın en uzun pehlivanı unvanına sahip. Genç güreşçi bu yıl hayallerini gerçekleştiriyor ve Kırkpınar'da başpehlivan olarak er meydanına çıkıyor. 2 yıl önce Gümüşalan "İsmail Koç, Orhan Okulu ile kol bağlamak istiyorum" demişti.

ALİ GÜRBÜZ

Geçtiğimiz yıl Kırkpınar'da 3. sırada yer alan Ali Gürbüz, 1987 doğumlu. Antalya başpehlivanı Mehmet Öztürk’ün torunu ve Kırkpınar başpehlivanı Recep Gürbüz’ün oğlu olan Ali Gürbüz, Kırkpınar’da 3 yıl üst üste başpehlivan olarak altın kemerin daimi sahibi olmaya başarmıştı. Ancak doping kullandığı tespit edilerek unvanı ve kemeri alınmış ve 2 yıl güreşlerden men edilmişti.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam