Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne dair bilmeniz gereken 7 şey

Bu yıl 658.si düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreş Şenlikleri dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri. Geleneksel görünümünü yüzyıllardır koruyan ve Türklerin ata sporu olarak bilinen şenlikler 1362 yılından beri, her yıl düzenleniyor! 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri canlı yayınla 5-6-7 Temmuz'da DMAX’te olacak. İşte kendine özgü özellikleriyle dünyanın tartışmasız en geleneksel ve en zorlu sporuna dair bilmeniz gerekenler.

1. HAZIRSANIZ YAĞLANALIM

Yağlı güreşi diğer güreşlerden ayıran en önemli özelliklerinden biri haliyle yağ unsurudur. Yağlanmada amaç, pehlivanların karşılıklı olarak birbirini kavramalarını zorlaştırmaktır. 

Pehlivanlar, güreş başlamadan önce—burası önemli: zeytinyağı ile vücutlarını yağlarlar. Güreş başladıktan sonra ise çayırda dolaşan “ibrikçiler”den diledikleri zaman yağ takviyesi alabilirler.

2. ORGANİZASYONUN BAŞ YAPIMCISI: KIRKPINAR AĞASI

Tüm organizasyonu Kırkpınar ağaları düzenler. Pehlivanları çağıran, yarışmaları düzenleyen, konukları ağırlayan, yemekten konaklamaya, ödüllerden güvenliğe kadar her şey ağaların sorumluluğundadır. 

3. MEKAN

Kırkpınar Güreşleri'nin asıl yeri olan Kırkpınar çayırı, Balkan Savaşları sonrası Yunanistan sınırlarına geçtiği için, günümüzde güreşler Edirne’nin Sarayiçi bölgesinde düzenlenir. Müsabakalar, er meydanı denilen çayırlık alanlarda yapılır.  

4. YARIŞMACILARI TANIYALIM: PEHLİVAN VE BAŞPEHLİVAN NEDİR?

Güreşçilere “güçlü, yapılı” anlamında pehlivan denir. 3 gün süren turnuva sonucunda kazanan güreşçi de başpehlivan unvanını kazanır ve kendisine altın kemer takılır. Başpehlivan bir yıl boyunca bu unvanı elinde tutar. Eğer bu unvanı arka arkaya 3 yıl korumayı başarırsa altın kemerin sahibi olur.  

5. SUNUCUMUZ: CAZGIR NEDİR? 

Yağlı güreşin en önemli özelliklerinden bir diğeri ise müsabakaların müzik ve dua eşliğinde yapılmasıdır. Cazgır adı verilen ve bir nevi spiker görevini üstlenen sunucu, rakip pehlivanları er meydanına çağırırken adlarını, memleketlerini ve hünerlerini maniler ile anlatır. 

Cazgır, pehlivanları seyircilere takdim ettikten sonra ise şu ünlü sözlerle devam eder: 

İki yiğit çıkmış meydane, ikisi de birbirinden merdane...

Cazgır, duasını tamamladıktan sonra ise pehlivanlar davulların, zurnaların ve nağmelerin eşliğinde peşreve başlarlar. Pehlivanların başlayacak olan mücadeleye hazırlanmasını sağlayan peşrevi, ahenkli bir şekilde yapılan ısınma hareketleri gibi düşünebiliriz. 

Pehlivanlar, 3 adım ileri 3 adım geri yürüyerek yere çöküyorlarsa, peşrev başlamıştır. Ünlü "Haydi bre pehlivan!" nidasını duyduğunda ise gözlerini dört aç; çünkü güreş başlamış demektir. 

6. ANA EKİPMAN: KİSPET NEDİR?

Yağlı güreşte pehlivanların ekipmanı kispet adı verilen ve manda, dana ve malak derisinden yapılan pantolondur. Kispetin dört parmak genişliğindeki bel kısmına ise kasnak denir. Kispetin bel ve paça kısımlarının sıkı bağlanması gerekir ve kispetin düzgün bağlanmaması karşılaşmayı kaybetmeye neden olabilir. 

Kispetin çıkması veya yırtılması ise doğrudan malubiyet sebebidir ve bu şekilde karşılaşmayı kazanmaya- evet doğru tahmin ettiniz- kispet çıkarmak denir. 

7. İKİNCİL EKİPMAN: ZEMBİL NEDİR?

Güreş bittiğinde, kispet yağlanarak bir sonraki güreşe kadar zembil adı verilen sepete konur. Zembile dair dikkat etmeniz gereken bilgi ise zembilin duvara asılması durumudur. Bir pehlivan güreşi bırakacaksa, zembilini duvara asarak bir daha güreşemeyeceğini duyurmuş olur. 

BONUS: KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNİ İZLERKEN PAYLAŞILACAK HAVALI BİLGİ

Son olarak, yağlı güreşleri izlerken arkadaş ortamında prestijinizi bir anda artıracak bu bilgiyi de bonus olarak paylaşalım. Başpehlivanlık unvanını en uzun süre elinde tutan güreşçi Kel Aliço'dur. 1922 yılında vefat eden pehlivan, sert güreşleri nedeniyle "Gaddar Aliço" lakabıyla da bilinir. 

Yağlı güreşe giriş dersini böylelikle tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni, Edirne'den canlı yayınla yine DMAX'te izlemeye hazırsın! 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam