Gelmiş geçmiş en iyi 10 frikik ustası

Futbol tarihinin en güzel ve şık gollerini bize yaşatan, frikik ustalarını andığımız ustalara saygı kuşağımıza bekleniyorsun.

10. Diego Maradona

Diego Maradona’nın kendi döneminin en iyi futbolcusu olduğu tartışılmaz bir gerçek. Diego, aynı zamanda çok iyi bir frikik atıcısıydı. Vücut dengesi ve yeteneği kariyeri boyunca birçok duran topu filelere göndermesine olanak sağladı.

9. Alessandro Del Piero

Alessandro Del Piero şu anda Serie A ve Şampiyonlar Ligi’nde en fazla frikik golü rekorunu elinde tutuyor. Del Piero, önemli bir frikik ustasıydı ve dünyanın en sert savunma yapılan liglerinde oynayan bir oyuncu olarak bu özelliği onun çok öne çıkmasını sağladı.

8. Roberto Carlos

Ülkemizde Fenerbahçe forması da giyen Brezilyalı dünya yıldızı Roberto Carlos, uzak mesafelerden kullandığı sert frikik vuruşları ile tanınırdı. Özellikle 1997 yılında Brezilya – Fransa mücadelesinde attığı falsolu frikik vuruşunun bilimsel özellikleri hala tartışılmaktadır.

7. Ronaldinho

Sahaya ayak basmış en teknik oyunculardan biri olan Ronaldinho, ceza sahası çevresindeki herhangi bir açıdan bitirici frikik vuruşları yapabiliyordu. Brezilyalı oyuncu özellikle 27-32 metre mesafeden çok yüksek bir gol oranına sahipti.

6. Frank Lampard

Chelsea efsanesi Premier Lig kariyeri boyunca onlarca harika frikik golüne imza attı. Şimdilerde Chelsea takımının teknik direktörlüğünü yapan Lampard’ın güç ve isabet özellikleri onu ligin en iyi frikikçilerinden biri haline getirmişti. 

5. Cristiano Ronaldo

Kendi jenerasyonunun en iyi futbolcusu olup olmadığı tartışılan Cristiano Ronaldo’nun özel frikik stilini buraya almasak olmazdı. Bugünlerde Juventus forması giyen Cristiano Ronaldo’nun Arsenal’e 40 metreden attığı frikik golü hala konuşulmakta.

4. Lionel Messi

Arjantinli maestro Lionel Messi, tüm zamanların en iyisi olup olmadığı tartışılan bir diğer isim. Özellikle son yıllarda frikik performansını iyice arttıran Messi, kariyerinin sonunda bu listenin çok daha iyi bir noktasında olabilir.

3. Andrea Pirlo

Andrea Pirlo, futbol aleminde “şarap gibi” yorumu yapılan ender futbolculardan biri. Kariyeri ve yaşı ilerledikçe frikikler başta olmak üzere performansı da iyice artan Andrea Pirlo, gelmiş geçmiş en iyi frikikçiler arasında gösterilmektedir.

2. David Beckham

İngiliz süperstar David Beckham’ın kariyerinde 30’dan fazla frikik golü olduğunu sindirdikten sonra devam edelim. İngiliz oyuncu, topa metrelerce süren falsolar verip, kalecileri çaresiz bırakan atışları ile biliniyordu. Özellikle kendisinin 2001 yılında İngiltere – Yunanistan maçında İngiltere’yi Dünya Kupasına taşıyan frikik golü unutulmazlar arasındadır.

1. Juninho Pernambucano

Resmi ve resmi olmayan kaynaklara göre Juninho’nun kariyerinde 70’den fazla frikik golü attığı düşünülüyor. Bu gollerin 4 tanesinin neredeyse 40 metreden atıldığını düşünürsek kendisinin bu konuda en iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam