Futbolculuk kariyerini antrenörlükle birleştiren 6 isim

Başarılı oyunculuk kariyerini antrenörlükle taçlandıran yıldız futbolcuları Eurosport'un hazırladığı özel listeyle yakından tanıyoruz.

KENNY DALGISH

1977 yılında adım attığı Liverpool'da bir efsaneye dönüşen Kenny Dalglish, oyuncu-menajer olarak görev almaya başladığı 1985-86 sezonunda kulübüne lig ve FA Cup zaferleri kazandırmayı başardı. 1990 yılında futbolculuk kariyerini noktalayan Dalglish, 1991 yılında ise Liverpool'da menajerliği bıraktı.

GRAEME SOUNESS

Futbolculuk kariyerinde Dalglish ile birlikte birçok kupa kazanan Graeme Souness, takım arkadaşı gibi bir dönem oyunculuk ve menajerliği bir arada götürdü. 1986-1991 yılları arasında Glasgow Rangers'a hem oyuncu hem antrenör olarak hizmet eden Souness'ın yolu sonradan Galatasaray ile de kesişecekti.

GLENN HODDLE

Glenn Hoddle iki farklı kulüpte oyuncu-menajerlik yapmış ender isimlerden. Hoddle, 1991-1993 yılları arasında Swindon Town'da, 1993-1995 yılları arasında da Chelsea'de oyunculuk ve menajerliği bir arada götürdü.

GIANLUCA VIALLI

Chelsea'deki oyuncu-menajer geleneğinin bir diğer temsilcisi Gianluca Vialli. 1996'da Juventus'tan transfer edilen Vialli, bir sonraki sezon Ruud Gullit'in yerine Londra ekibinde oyuncu-menajerlik görevini üstlendi. Vialli 3 yıl içinde Chelsea ile Lig Kupası, FA Cup ve Kupa Galipleri Kupası kazandı.

WAYNE ROONEY

Futbol dünyasında oyunculuk kariyerini antrenörlükle harmanlayan son isim Wayne Rooney oldu. İngiltere Milli Takımı ve Manchester United tarihinin en golcü ismi, 2020 yılında DC United'dan ayrılarak Derby County'de oyuncu-antrenör olarak görev alacak.

JOHN BENJAMIN TOSHACK

Bir dönem Beşiktaş'ı da çalıştıran John Benjamin Toshack, menajerlik kariyerine 1978 yılında Swansea'de oyuncuyken başlamıştı. Toplam altı sezon Swansea'yi çalıştıran Galli teknik adam, 1999 yılında Real Madrid'in başına geçerek kariyer zirvesini görmüştü. Listenin tamamına buraya tıklayarak Eurosport üzerinden ulaşabilirsin.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam