Futbol efsaneleri: Pele

Pelé’yi asla canlı izlememiş olsanız dahi onun kim olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Pelé futbolu bırakalı 40 yıldan fazla olmuş olsa da, yeşil sahalarda yaktığı ateş hala yanmaya devam ediyor. Hadi Pelé’nin hayatına biraz daha yakından bakalım.

İsmini Thomas Edison’dan Aldı

Pelé, ampülü icat eden Thomas Edison’un ardından isimlendirildi. Genç Edson Arantes do Nascimento’da aynı Edison gibi kariyeri boyunca yeşil sahalarda daha öne hiç görülmemiş buluşlara imza attı.

Babasına Dünya Kupası Sözü Verdi

1950’de Brezilya’da gerçekleşen FIFA Dünya Kupası’nda Pelé’de forma giyiyordu. Fakat turnuva kendi ülkelerinde gerçekleştiği halde Brezilya finalde Uruguay’a 2-1 mağlup oldu. Maçtan sonra babasının ağladığını gören Pelé, bir gün dünya kupasını kazanacağının sözünü verdi. İşte özgüven budur.

İlk Maçında Şov Yaptı

Pelé çok erken yaşta keşfedildi ve henüz 15 yaşındayken Brezilya’nın köklü kulüplerinden Santos’a imza attı. FC Corinthians takımı karşısında çıktığı ilk maçında ise rakip ağlara dört gol birden atmayı başardı. Onu keşfeden gözlemciyi bir hayli rahatlatmış olsa gerek.

Goller, Goller, Goller

Brezilya Milli Takımı ve Santos’un yıldızı hiçbir zaman tek golle tatmin olan bir oyuncu olmadı. Pelé kariyeri boyunca 92 defa hat-trick yaparken, 31 defa aynı maçta da rakip ağlara tam dört gol gönderdi. Altı karşılaşmada ise 5’er gol atmayı başaran Pelé’nin kariyerinde 8 gol attığı bir maç da bulunmaktadır.

Üç Dünya Kupası Kazanan Tek Oyuncu

Pelé milli takım kariyerinde 1958,1962 ve 1970 olmak üzere üç FIFA Dünya Kupası kazandı. Milli takımla 92 maça çıkan Pelé, tarihte üç Dünya Kupasını evine götüren tek oyuncu.

Kendisi Bir Ulusal Hazine

Hayır, gerçekten öyle. Pelé’nin ülkede herkes tarafından heyecanla takip edilen bir fenomene dönüşmesinden sonra herkesi “Ya Pelé giderse?” korkusu sardı. Brezilya hükümeti de bundan etkilenmiş olacak ki 1961 yılında diğer futbol kulüpleri onu ülkeden götürmesinler diye Pelé’yi bir ulusal hazine ilan etti.

Takma İsmi Nereden Geliyor?

Pelé bu ismi Brezilyalı kaleci Bilé’nin isminin şaka amaçlı farklı okunmasıyla aldı. Sınıf arkadaşlarından biri onu “Pelé” diyerek kızdırmaya çalışıyordu ve bu isim üzerine yapıştı. Takım arkadaşının üç Dünya Kupası kazanmadığını düşünürsek, son gülenin Pelé olduğunu söyleyebiliriz.

19 Kasım Pelé Günü

Pelé kariyerindeki 1000. golünü 19 Kasım 1969’da ağlara gönderdi ve bu günün Santos’da Pelé Günü olarak kutlanması trendini başlattı. Bu bile kendisinin hem yerel, hem de küresel olarak ne kadar saygı gördüğünü kanıtlıyor.

Babası Bir Futbolcuydu

Pelé’nin babası da Dondinho ismini kullanan bir futbolcuydu ve futboldaki ününü bir maçta attığı 5 kafa golüne borçluydu. Pelé Botafogo’ya karşı oynadığı bir maçta 4 kafa golü atarak babasına yaklaştı fakat ona karşı kıramadığı tek rekor hala bu.

Futboldan Hükümete

Pelé, 1995-1998 yılları arasında Brezilya’da Olağanüstü Spor Bakanı olarak görev yaptı. Ayrıca Birleşmiş Milletler’de Ekoloji ve Çevre Büyükelçisi olarak da çeşitli görevlerde bulundu.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam