En çok kazanan Formula 1 pilotları

Formula 1'in tarihinde ulaştığı en hızlı ve rekabetli dönemi izliyoruz. Son yıllarda özellikle başarılı sürücülerin kazançları bir hayli arttı. İşte 2019 yılında Formula 1 hız dünyasının en çok kazanan pilotları.

10. Sergio Perez (Racing Point) - 3,2 Milyon Dolar

Sergio Perez'in sezon başında Racing Point'in koltuklarından birinde kalabileceği tartışılmıştı. Koltuğunu koruyan Meksikalı pilot, bu sezon için 3,2 milyon dolar alacak.

9. Charles Leclerc (Ferrari) - 3,2 Milyon Dolar

Formula 1'i yakından takip etmeyenler, listenin 9. sırasında bir Ferrari pilotu görünce şaşırmış olabilir. Fakat Charles Leclerc bu sezon Ferrari koltuğuna geçti. Kendisi henüz 21 yaşında.

8. Carlos Sainz (McLaren) - 3,9 Milyon Dolar

Ünlü ralli pilotu Carlos Sainz'ın oğlu olan Sainz Jr. bu sezon direksiyonuna geçtiği McLaren'den tam 3,9 milyon dolar kazanacak.

7. Nico Hulkenberg (Renault) - 4,5 Milyon Dolar

Pistin en tecrübeli pilotlarından biri olan Nico Hulkenberg toplamda 170'den fazla yarışa çıktı. Fakat henüz bir podyum başarısı yok. Buna rağmen Formula 1'in en istikrarlı pilotlarından biri ve birçok hayranı onun pilotların en iyisi olduğuna inanıyor. Hulk, bu sezon 4,5 milyon dolar kazanacak.

6. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) - 4,5 Milyon Dolar

Tecrübeli isim Kimi Raikkonen, geçtiğimiz yıl sonunda Ferrari koltuğuna veda ederek yeni sezonda Alfa Romeo'nun direksiyonuna geçti. Yeni sezon için 4,5 milyon dolar kazanacak olan Kimi, başarılarıyla bu parayı hak ettiğini kanıtladı. 

5. Valtteri Bottas (Mercedes) - 8,5 Milyon Dolar

Kariyerinin yükseliş döneminde olan Finlandiyalı pilot Valtteri Bottas, yarışlarda olduğu gibi maaş konusunda da takım arkadaşının gerisinde kaldı. Bottas bu sezon Mercedes'ten 8,5 milyon dolar kazanacak.

4. Max Verstappen (RedBull) - 13 Milyon Dolar

Pistin bir diğer genç ismi Max Verstappen, F1'in gelecekteki en önemli isimlerinden biri olarak görünüyor. Genç yıldız, RedBull ile bugüne kadar 7 yarış kazanmayı başardı. Çok genç bir yaşta neredeyse pistteki pilotların yüzde 90'ından fazla kazanan Max, 13 milyon doları cebine koyacak.

3. Daniel Ricciardo (Renault) - 34,5 Milyon Dolar

F1 pistlerinin eğlenceli ismi Dani Ricciardo, geçtiğimiz sezon sonunda oldukça olaylı bir biçimde RedBull takımından ayrılarak Renault'un yolunu tutmuştu. Herkes Ricciardo'nun daha iddialı bir takıma gitmesini beklerlen, Renault başarılı yarışçı için 34,5 milyon dolar gibi yüksek bir maaşı göze aldı.

2. Sebastian Vettel (Ferrari) - 39,7 Milyon Dolar

Sebastian Vettel, RedBull ile geçirdiği şampiyonluk dolu yılları arıyor olsa da hala gridin en iyi pilotlarından biri. 4 defa dünya şampiyonu olan pilotun etiketi de aynı hikayeyi anlatıyor. Alman pilot, bu yıl Ferrari'den 39,7 milyon dolar kazanacak.

1. Lewis Hamilton (Mercedes) - 57 Milyon Dolar

Listenin zirvesinde bir çok kişinin tahmin edebileceği gibi İngiliz pilot Lewis Hamilton bulunuyor. Son 5 sezonda 4 defa şampiyonluk sevinci yaşayan pilotun ücretininde bu kadar astronomik olmasına şaşırmamak gerekiyor. Lewis, 2019 sezonu için Mercedes'ten 57 milyon dolar kazanacak. Bu ücret, takım arkadaşı Valtteri Bottas'ın aldığı ücretin yaklaşık 7 katına denk geliyor.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam