Emre Belözoğlu Kayserispor maçında yaşananları anlattı

Olaylı geçen Kayserispor maçının ardından Emre Belözoğlu, Fuat Akdağ ve Bağış Erten'in gündeme dair sorularını Aslında? programında yanıtladı. İşte merak edilenler...

Pazar günü oynanan maçta Kayserispor'un Tunuslu stoperi Aymen Abdennour ile aranda neler yaşandı?

“Böyle bir diyaloga girdiği için üzgünüm. Bunlarla gündeme gelmek istemiyorum. Artık ben de belli bir yorgunluğa ulaştım. O pozisyonda, rakibimin yanına ayağına bastığım için özür dilemek amacıyla gittim. İki kere kendisinden özür diledim. Ama o bana bir cevap verdi. Ben de ona bir karşılık verdim. Ben de bazen bana verilen tepkilere ‘eyvallah’ diyebilmeyi isteyen bir insanım. Sokakta yürürken başıma gelse devam edeceğim olaylar, saha içindeki adrenalin ve kazanma hırsının etkisiyle sizi bir kirpi haline getiriyor. Pazar günü yaptığımı da insanlar hata olarak görüyorsa özür dilemekten hiçbir zaman geri durmam. Özellikle izleyen insanlar, futbola değer veren, ona bir şeyler katmak isteyen insanlar varsa, onlara böyle bir görüntü vermek istemezdim.”

Ne olacak bu hırçınlık hali?

“Bir değişim yaşadığımı düşünüyorum, özellikle sahanın içinde. Sahanın dışında hâlâ aynıyım. Bu değişim yaşanmışlıklarla da olabiliyor. Artık belli yorgunluklar oluyor, bunlarla uğraşmak da istemiyorsun. Tamamen performansıma konsantre olmak istediğim için. Ama tabii ki ortada bir geçmiş, yaşanmışlıklar varsa, bu ne yazık ki önünüze her zaman getirilecektir. Bir 10 maçlık periyotta her şey çok iyi giderken ufacık bir hatada bile tekrar her şeyi önünüze getirebiliyorlar. Böyle bir sabıka kaydım olduğunu düşünüyorum. Haklı eleştirirler de oldu. Bedelini çok ağır ödediğim şeyler de oldu. ‘Bunun karşılığı bu muydu?’ dediğim çok zaman oldu kendimle başbaşa kaldığımda.”

“Sahada hırçın ama günlük hayatında beyefendi” ifadesinden sıkılmadın mı?

“Kendini ifade etmek, ifade etmek zorunda kalmak gerçekten çok zor bir duygu. O kadar sakin bir insan değilim dışarıda da. Birçok olay karşısında sakin kalmayı ben de istiyorum. Biraz da bu yaşla gelişen bir durum oluyor. Ama saha içinde eleştirilebilir bir profil olduğumu, kaybetmeye tahammülüm olmadığını ve bazen bu anlamda hatalar yaptığım gerçeğini kabul ederek dışarıda olabildiğince sade bir hayat sürüyorum. ‘Saha içinde böyle ama dışarıda tanısanız seversiniz’ doğru bir yaklaşım mı bilmiyorum ama dışarıda sakin, mülayim bir insan da diyemem kendim için.”

Süper Lig’in en sert liglerden biri olduğunu iddia edenler var. İtalya, İngiltere ve İspanya’da oynadın. Sence ligin sertlik düzeyi nasıl?

“Kendimizi öne çıkaracak başka bir özelliğimiz olmadığı için böyle deniliyor olabilir ama sert değiliz. Sistem inşa edebilen çok fazla takım olmadığı için zor bir lig. Bireysel performanslar belirleyici olabiliyor ama birçok konuda olduğu gibi sertlik konusunda da geride olduğumuzu düşünüyorum.”

Yabancı kuralı ile ilgili ne düşünüyorsun?

“Bir futbol ailemiz ne yazık ki yok. Bunu kabul etmemiz gerek. Futbol ailesinin bireylerinin birbirine değer verdiğini hissettirdiği bir ortam yok. Herkesin cidden birbirine inandığını hissettirdiği bir ortamı oluşturduğumuz ve masaya sorunları döküp konuşabileceğimiz bir ortam oluşmuyor. Kimse biz futbolculara bu konularla ilgili fikrini sormak zorunda hissetmiyor. Bu konu oyuncularla da, teknik adamlarla da, yöneticilerle de konuşulmalı. Futbol ailesinin içinde oyunu geliştiren ne kadar insan varsa oturup her konuyu açıklıkla konuşması lazım. Yabancı kuralını o yüzden eleştirmiyorum ama sadece birkaç kişinin kendi arasında konuşup verebileceği bir karar olduğunu düşünmüyorum. Oyuna değer katan herkesin oturup birlikte karar vermesi lazım.”

“Aslında göründüğüm gibi değilim”

“Ben son 10-12 yıllık kariyerime baktığınızda hep takım kaptanı olarak maçlara çıktım. Ve bu anlamda iletişimi bazen ateşli, bazen dinginleştirerek yürüttüm. Bunu yapmak zorunda da hissediyorum. Vücut dilim hep agresif bir Emre gösterse de en azından takım arkadaşlarım ve hakemlerle olan diyaloglarımı duysalar vücut dilimle o kadar paralel gitmediğini görürler. Göründüğüm gibi değilim aslında.”

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam