Dünyanın en popüler sporları

Spor türlerinden bazıları dünyada milyarlarca kullanıcıya ulaşırken bazıları ise daha küçük topluluklara hitap ediyor. Dünyanın farklı yerlerinden sporcuların yarıştığı Olimpiyat oyunlarında sergilenmelerinin yanı sıra, spor oyunları her yıl milyarlarca dolarlık bir sektör oluşturmakta. İşte dünyanın en popüler sporları...

10. Golf (450 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Batı Avrupa, Doğu Asya ve Kuzey Amerika yoğunluklu olmak üzere Golf sporu dünyada yaklaşık 450 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Sporun modern hali ilk olarak İskoçya’da oynanmış olup, daha sonra Büyük Britanya üzerinden tüm dünyaya yayıldı.

9. Rugby (475 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Genellikle Büyük Britanya ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde popüler olan Rugby sporunu dünyada yaklaşık 475 milyon kişinin takip ettiği düşünülmekte. Orta Çağ dönemi İngiltere’de ortaya çıkan spor, daha sonra Avusturalya ve Yeni Zelanda gibi Britanya kolonileri aracılığıyla yayıldı. 15 kişilik iki takım ile oynanan sporda oyuncular topu bitiş çizgisine ulaştırmaya çalışırlar.

8. Beyzbol (500 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Dünya genelinde 500 milyon kişi tarafından takip edilen beyzbol sporunda başı çeken ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Karayipler ve Japonya. Sopa ve top ile oynanan oyunda 9’ar kişilikten iki takım bulunuyor. Spor, 19. yüzyılda ülke çapında popülerlik kazanıncaya kadar ABD’nin farklı bölgelerinde farklı şekillerde oynanıyordu.

7. Basketbol (825 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Basketbolu listenin daha üst sıralarında görmeyi beklediğini biliyoruz. 1891’de Dr. James Naismith tarafından ABD’nin Massachusetts eyaletinde geliştirilen spor, kapalı alanlarda oynanmasıyla futbola daha sağlıklı bir alternatif olarak düşünülmüştü. Dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak icra edilen sporu dünyada yaklaşık 825 milyon kişi takip ediyor.

6. Masa Tenisi (875 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Dünyanın her yerinde takipçileri bulunan masa tenisi sporunu ortalama 875 milyon kişinin takip ettiği düşünülüyor. 19. yüzyılda İngiltere’de geleneksel tenisin minyatür versiyonu olarak geliştirilen spor, dünyada “ping pong” ismiyle de anılıyor.

5. Voleybol (900 Milyon Kişi Takip Ediyor)

Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da popüler olan voleybol, dünyada ortalama 900 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Spor türü 1895 yılında Birleşik Amerikalı William G. Morgan tarafından keşfedildi. YMCA’de eğitmen olan Morgan, basketbol, tenis, hentbol ve beyzbol elementlerini bir araya getirerek modern voleybolu geliştirdi.

4. Tenis (1 Milyar Kişi Takip Ediyor)

Dünya çapında 1 milyardan fazla takipçisi bulunan tenis sporunun tarih boyunca farklı versiyonlarının Mısırlılar, Romalılar ve Antik Yunanlılar tarafından oynandığı düşünülmektedir. Yine de sporun modern versiyonu popülerliğini Fransa’da kazanmıştır. Fransa üzerinden önce Avrupa’ya yayılan spor, daha sonra tüm dünyada oynanmaya başladı.

3. Çim Hokey (2 Milyar Kişi Takip Ediyor)

Başta Avrupa, Afrika, Asya ve Avusturalya olmak üzere çim hokeyi sporu dünyada 2 milyardan fazla kişi tarafından takip edilmektedir. İlk olarak 1800’lü yıllarda İngiltere’de oynanmaya başlayan spor teorik olarak futbola benzemektedir fakat topu sürme ve vurma işlemleri hokey çubukları ile yapılır. Spor Hindistan, Avusturalya ve Pakistan’da geniş kitlelerce oynanmaktadır.

2. Kriket (2,5 Milyar Kişi Takip Ediyor)

Dünya üzerinde 2,5 milyardan fazla takipçisi bulunan kriket sporu Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde yaygınlaştı. Tarihi İngiltere’de 16. yüzyıla kadar dayanan bu spor, 18. yüzyılda ulusal spor olmuştur. Kriket sporu, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Pakistan ve Avustralya gibi eski İngiliz kolonilerinde çok büyük popülerliğe ulaştı.

1. Futbol (4 Milyar Kişi Takip Ediyor)

Futbol sporu, tartışmasız dünyanın en popüler sporu. Dünyanın toplam insan nüfusunun neredeyse yarısı kendisini bir futbol izleyicisi olarak tanımlıyor. Futbol sporuna dair en eski araştırmalar 2. yüzyıl Çin’e kadar gitmektedir. Romalılar, Antik Yunanlılar ve Japonlar bile bu sporu ilk icat eden milletler olabilirler. Çağdaş futbol ise İngiltere’de başlayıp, oradan bütün dünyaya yayılmış olup, Amerika ve Avrupa kıtalarında diğer kıtalara göre çok daha popülerdir.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam