Ay'a yolculuğun 50. yılında bilmeniz gerekenler

Ay’a atılan ilk adımın üzerinden tam 50 yıl geçti. İnsanlığın en büyük başarılarından biri olan bu tarihi anı Discovery ve DMAX’te kutluyoruz. İşte bu tarihi başarının, Apollo’nun az bilinenleri...

Neil Armstrong ve ona eşlik eden astronotlar Ay’a inişlerini gerçekleştirdiklerinde roketlerinde sadece 1 dakika daha yetecek kadar yakıt vardı.

Dünya dışında insanlar tarafından Uzay’da ayak basılan ikinci yer Ay oldu. Bu yolculuk 76 saat sürdü. Ay’a ilk basan Neil Armstrong oldu, onu Buzz Aldrin takip etti. Astronotlar Ay’ın yüzeyinden 23 kiloluk toprak ve taş topladı. Ay yürüyüşü sırasında çekilen birçok fotoğrafta Buzz Aldrin yer alıyor. Bunun nedeni ise fotoğrafları Neil Armstrong’un çekmesi oldu.

Neil Armstrong, hayat sigortasını karşılayamıyordu. Eğer Apollo 11 görevinden geri dönemezse ailesine para bırakmak istedi. Bunun için geride yüzlerce imzalı eşyasını bıraktı. Bu sayede ailesi bunları açık artırmaya çıkararak para kazanabilecekti.

Apollo’dan yer alan bilgisayarların işletim gücü şu anki cep telefonlarından düşüktü.

Başkan Nixon bu yolculuğun başarısızlıkla sonuçlanma olasılığına hazırlıklıydı. Apollo 11 görevinde yer alan astronotların ölmesi durumunda onlar için bir konuşma hazırlamıştı.

ABD Ay’a başarılı bir şekilde insan yollayan ilk ülke oldu. Temmuz 1969’da 600 milyon kişi Ay’a atılan ilk adımı TV’den izledi.1959’da Sovyetler Ay’a giden ilk uzay aracı yolladı. Luna 2 adını taşıyordu. NASA ise 1962'de Ranger 4 adını taşıyan uzay aracını başarılı bir şekilde Ay yüzeyine indirdi. 

 

Apollo 11, Ay’a ilk kez astronotları başarılı bir şekilde taşıyan uzay aracının adını taşıyor. Apollo 11’de Neil Armstrong, Edwin Buzz Aldrin ve Michael Collins yer alıyordu. İlk Apollo görevi ise trajedi ile sonuçlanmış, 3 astronot hayatını kaybetmişti.

Önlem olarak Dünya’ya dönen astronotlar 21 gün karantinada tutuldu.

Apollo projesinde 400 bin mühendis, teknisyen ve bilim insanı yer aldı. Toplam maliyeti 24  milyar doları aştı.

1950’lerde ABD’nin Ay’da nükleer bomba ürettiği iddiaları kuvvetlendi. Soğuk Savaş’ın iki tarafı ABD ve Sovyetler Birliği 1967’de Ay’da nükleer silah denemelerini yasaklayan bir anlaşma imzaladı.

1979’da Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “Ay Anlaşması”nda üye devletler Ay’ın ve yüzeyinde yer alan doğal kaynakların insanlığın ortak mirası olduğunu kabul etti.

NASA, 2020 yılının başlarında Ay'a yeniden astronot göndermeyi planlıyor.

1969 yılının Temmuz ayında 600 milyon insan, Neil Armstrong'un ayın yüzeyinde 'insanlığın dev atılımı' olarak nitelenen ilk adımlarını atmasını izledi. Ancak bu efsanevi görüntülerin arkasında daha önce anlatılmamış bir hikaye var. Bu öykü, aralarında Apollo 11 Command Module pilotu Mike Collins ve Houston'daki Mission Control ve Florida'daki Kennedy Space Center'de çalışan, o günleri yaşamış ve halen hayatta olan sekiz Apollo astronotunun kişisel anlatımlarıyla ekranlara geliyor. Apollo: Kayıp Kayıtlar dmax.com.tr'de 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam