10 Soruda Wimbledon

Wimbledon heyecanı başladı! Aklınıza takılan, içinizden atamadığınız Wimbledon sorularınız için yardıma Eurosport Türkiye ekibi koştu.

1. Nedir bu Wimbledon?

Wimbledon tenisteki dört büyük turnuvadan, yani Grand Slam’den biri. 1877’den bu yana Londra’da düzenleniyor. Ayrıca çim korttaki tek büyük turnuva. Toplam para ödülü 17 milyon sterlinin üzerinde.

2. Wimbledon 2019'da kimler var?

Herkes var. Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer. Çiftler tenisinde Andy Murray. Kadınlarda Serena ve Venus Williams, Mario Sharapova, son beş yılda bilmem kaçıncı kez değişen dünya bir numarası koltuğunun yeni sahibi Ashleigh Barty, selefi Simona Halep, yeni Serena” Naomi Osaka.

3. Nelere dikkat etmeli?

Tenis tarihinin en çok Grand Slam kazanan ismi olan Roger Federer’e. 37 yaşını devirmiş olan Majesteleri tam da bu çime bir kez daha, bir kez daha ayak basmak için bu oyunu oynamaya devam ediyor. 20 Grand Slam’in üstüne birkaç tane daha eklemek ve böylece kendisini yakından takip eden Nadal (18) ve Djokovic (15) ile arayı açmak için Wimbledon en önemli fırsat. Ayrıca Wimbledon’da dalya peşinde: Burada 95 maç kazandı, bu demektir ki yarı final görürse 100 diyecek. Kadınlarda Serena Williams 23 Grand Slam’le bu defteri herhalde sonsuza dek kapadı. Ama yazdığı tarihin yaldızlarını iyice parlatmak istiyor. Ayrıca Wimbledon’ı en çok kazanan kadın tenisçi unvanını alması için daha birkaç seneye ihtiyacı olsa da bunu istediğini biliyoruz. Cori Gauff adında, daha 15 yaşında Wimbledon’a katılmaya hak kazanarak tarih yazan Amerikalı kadın tenisçi de dikkate şayan. Eleme turunda rakiplerine set vermediği gibi son maçından önceki gece de uzaktan fizik sınavına girmiş! Sir Andy Murray, sene başında sakatlıklardan ötürü tenisi bıraktığını açıklamıştı ancak çiftler tenisi oynayarak dönme kararı aldı, iki hafta önce bir kupa kaldırdı ve Wimbledon’a da en iyi çiftler oyuncularından biri olan Fransız Herbert’le beraber katılacak.

4. Nedir bu çim kortun olayı?

Yaklaşık 11 aya yayılan tenis takviminin sadece bir ayı çim kort turnuvalarına ayrılıyor ve oyuncuların birçoğu sadece Wimbledon’da resmî olarak çime ayak basıyor. Dolayısıyla uyum sorunları yaşıyorlar. Çok iyi bildiğimiz oyuncuların bazen kortta ayakta durmakta zorlandığını ya da hareket kabiliyetlerinin azaldığını görüyoruz. Diğer turnuvalarda yokları oynayan bazı oyuncularsa birden parlıyor. Çim kort daha kaygan, top yerle buluştuktan sonra hızlanıyor, bu da oyunun ritmini değiştiriyor. Hızlı puanlar, atlayarak alınan voleler, özellikle de kort kapatıldığında raketlerden çıkan “şlak” sesleri seyir zevkini artırıyor.

5. Wimbledon 2019'u nereden izlerim?

Elbette Eurosport’tan! Eurosport diğer üç büyük tenis turnuvasında olduğu gibi Wimbledon’ın da yayıncısı. Ayrıca Eurosport Player gibi bir nimet var. Çok cüzi bir rakam karşılığında aylık üye olup farklı kortları aynı anda izleyebiliyorsunuz. Wimbledon Tek Erkekler Final maçını ise 14 Temmuz 16:00'da DMAX'ten takip edebilirsin.

-Eeee başlıkta 10 soru yazıyor geri kalanı nerede diyorsan içini kemiren Wimbledon sorularının cevapları için seni buraya tıklayarak Eurosport'a yönlendirelim. 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam