1. Dış bakımına özen gösterin

Kendinizi bir alıcı olarak düşünüp bir arabaya bakmaya gittiğinizde sizin ilk bakacağınız yer neresi olurdu? Tabii ki aracın dışı. İlk gördüğünüzde araba çok hoşunuza gidiyorsa aslında bilinçaltınızda bir yere o arabayı almak istediğinizi koyuyorsunuz. Bu sebeple satmadan önce pasta cila ve yıkama gibi işlemleri 300-700 TL arasına yaptırıp 2000-3000 TL değer katmış oluyorsunuz. Hatta isterseniz bu işlemleri kendiniz bile yapabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kar edebilirsiniz.

araba

araba

2. Basit tamirleri yapın

Aracın tamire ihtiyacı olan ufak tefek yerleri tamir ettirip satın. Çünkü her zaman alıcının aklında ben bu aracı aldıktan sonra tamir için ek zaman harcayacağım ve bunun için tamir masrafından 1,5-2 kat daha fazla düşmeye çalışmalıyım gibi bir düşünce oluşur. Kendinizin ya da aracı ustaya götürüp hızlıca yapabileceğiniz basit iyileştirmeler size o an 300-400 TL gibi ek masrafa sokuyor olsa da arabayı satarken 700-800 TL gibi daha fazla fiyata koyabilmenizi sağlar. Daha da önemlisi aracınıza ekspertiz yapıldığında ortaya çıkarsa sizin dürüst olmadığınızı ve aracın başka sıkıntıları olduğunu da düşünüp arabayı almaktan vazgeçebilir ya da fiyatı çok daha fazla düşürmek isteyebilir. Bu sebeple ufak tefek hasarları yaptırmanız tamamen sizin yararınıza olacaktır.

araba

araba

3. Aracın orijinal parçalarını saklayın

Siz araç alırken stepnesi ya da krikosu kayıp bir araba almak ister misiniz? Genelde kimse bunu tercih etmez çünkü kayıp olmasının altında yatan nedenlerden ötürü bir güvensizlik hissi oluşuyor. Örneğin kilitli bijonların çıkarılıp kaybolması arabayı satın alacak kişinin kafasında acaba büyük bir kazaya mı karıştı sorusunu getiriyor. Bir diğer örnek ise modifiyeli araçlar. Modifiye yaptırdığınızın aracınızın orijinal parçalarını sakladığınızda hem modifiyeli araba almak isteyenlere hitap edip hem de orijinal araba kullanmak isteyenlere hitap edebiliyorsunuz. Bu sayede aracın potansiyeli arttığından, fiyatını da yükseltmiş oluyorsunuz. Ayrıca tüm bunları yapıyor olmanız sizin arabanıza önem verdiğinizi ve dikkatli kullandığınızı gösteren etkenlerdir.

araba

araba

4. Hızlı satım gerçekleştirin

Türkiye gibi fiyatların seyrinin çok hızlı değiştiği yerlerde hızlı aksiyon almak çok önemli. Yüksek fiyattan kapıyı açarak daha uzun vadede daha iyi bir fiyata satmak kâğıt üstünde mantıklı gözükse de ekonomik faktörleri göz önünde bulundurunca size para kaybettiriyor olabilir. Bu yüzden doğru fiyatı hızlıca tespit ederek hızlı bir satış gerçekleştirmek her zaman daha karlı olmaktadır.

araba

araba

5. Belgeleri saklayın

Kırtasiyeden alacağınız bir dosyaya aracınızı aldığınız günden itibaren yaptırdığınız tüm bakımların belgelerini saklamanız hem çok basit hem de aracı satarken değerini katlamasını sağlayan etkenlerden bir tanesi. Bu alıcının gözünde ne zaman ne işlem yapılmış gibi bilgileri sunarken sizin için ise geriye dönüp araca neler harcadığınızı görmenize yarayabiliyor. Aracın geçmişinin belgelerle sunulması alıcıya güven pompalarken fiyattan düşme ihtimallerini de çok aza indirmiş oluyor.

araba

araba

araba

araba

Satılık aracınızın değerini artıracak tavsiyeler

araba

araba

araba

Satılık aracınızın değerini artıracak tavsiyeler

Tamirat Tadilat tüm bölümleri izlemek için buraya tıkla.