Kokarca

Program çekimleri sırasında tavşan yakalamak için kapan kuran Ed Stafford, tuzağa düşen kokarca ile yetinmek zorunda kalıyor. “Bir daha yer misin?” sorusuna ise “Asla! Kokarcanın derisini soyarken koku yayan kesesini de patlatarak bir kısmının taze ete bulaşmasına sebep oldum. Bu yüzden dürüst olmak gerekirse yediğim en iyi yemek sayılmaz.” diyor!

19-02/08/36056_palau_203-1.jpg

Elektrikli yılan balığı

Amazon’da balık yakalamaya çalışan Ed Stafford, yakaladığı balık seçenekleri arasında pek seçici olamıyor. Stafford balığı tuttuğunda kendisini elektrik çarpıyor. Ancak yine de yemesini engellemiyor. Tadından pek memnun değil, “Tadı lastik gibiydi. Muhtemelen nehirde tutabileceğiniz en lezzetsiz balık.”

Ed Stafford

Fare

Gobi Çölü’nde yanında hiçbir ekipman olmadan hayatta kalmaya çalışan Ed Stafford, kurduğu kapanlarla farelerin lezzetli bir seçenek olduğunu belirtiyor. "Sıçanların tadı genellikle güzel. Dürüst olmak gerekirse sıçan yemeyi sorun etmiyorum. Fakat her yediğimde yüzümü ekşitmeme sebep olan bir yerleri var ki onun için aynı şeyleri söyleyemem – bağırsaklar."

19-02/08/36056_palau_078.jpg

Kurbağa yavrusu

Ed Stafford’ın “Bir daha yemem için çok para vermeniz gerekir” dediği bir başka sıra dışı tat ise kurbağa yavruları... Tadının ise bağırsak yemeye benzediğini söylüyor.

Ed Stafford

Ocelot (Amerika’da yaşayan vahşi kedi)

“Brezilya’da bir köy evinde kalıyorduk. Ev sahibi tavuklarını öldüren pumayı öldürdüklerini söyledi ve bana ikram etti. Kabalık yapmamak için bu teklifi kabul ettim ancak bütün gece midem ağrıdı. Sabah kalktığımda yediğim şeyin puma değil ocelot olduğunu fark ettim.”

Ed Stafford

Peki sizce Ed Stafford'ın Türk yemekleri ile arası nasıl? Buraya tıklayarak izleyebilirsin.

Ed Stafford kimdir?

İngiltere’de dünyaya gelen Ed Stafford, 2002’de ordudaki görevinden istifa etti. Stafford, Amazon’u 860 günde boydan boya yürüyerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi. Malzeme olmadan nasıl ateş yakılır? Su nasıl bulunur? Barınak nasıl yapılır? Tüm cevapları Ed Stafford veriyor.