Kaybolan uçaklar, gemiler, insanlar…  Bermuda Şeytan Üçgeni’ni keşfetmek için kaydırmaya devam.

Bermuda Şeytan Üçgeni nerede?

Atlantik Okyanusu’nda bulunduğu kabul edilen üçgen şeklindeki bölgenin köşeleri Bermuda Adaları, Miami, ve Porto Riko’ya denk gelmektedir.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Nasıl ortaya çıktı?

Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki ilk kayıp 1945 yılında gerçekleşti. ABD Donanması’nın eğitim uçuşunda 5 uçak bu bölgede kaydoldu.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ne dair bilinmeyenler

Yazar Vincent Gaddis, 1964 yılında Argosy dergisinde kayıp olaylarını anlattığı ‘Ölümcül Bermuda Üçgeni’ hikayesini yazdı ve bu efsaneye hayat verdi. 

Mutlaka okumanız gereken polisiye romanlar

1974 yılında ise Charles Berlitz’in ‘Bermuda Üçgeni’ isimli kitabı bölgeye ilgiyi daha da artırdı. 

Mutlaka okumanız gereken polisiye romanlar

Nesneler neden burada kayboluyor?

Bermuda Şeytan Üçgen’inden yaşanan kaybolmalara dair pek çok teori bulunuyor. İşte bazıları,

Teori 1 - Şeytan.

Adı üstünde “Şeytan Üçgeni”. Bölgede cehenneme açılan bir kapı olduğuna, burada kaybolan tüm canların şeytana sunulduğuna inanılıyor. Kimsenin bulunamamasına şaşmamalı! 

Teori 2 - Uzaylılar.

Teoriye göre bölgede uzaylılara ait bir üs bulunuyor. İnsanlar, gökyüzünde aniden beliren, bir süre sinyal gibi yanıp sönen ve ardından kaybolan ışıklar gördüğünü aktarıyor. Zaman zamansa bölgede anlaşılmaz konuşmalar, ürkütücü sesler duyulduğu belirtiliyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Teori 3 - Kayıp şehir. 

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin efsanevi kayıp şehir Atlantis’in battığı bölgede olduğu söylenir. Teoriye göre uçaklara ve gemilere Atlantis’te hayatını kaybetmiş halkın ruhları saldırıyor. Kulağa abartı gibi gelse de bu işler belli olmaz!

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Teori 4 - Manyetik alan.

Bir başka teori ise pusulaların manyetik Kuzey (değişen manyetik Kuzey Kutbu) yerine gerçek Kuzeyi (coğrafi Kuzey Kutbu) gösterdiği, manyetik ve gerçek kuzeyin mükemmel bir şekilde hizalandığı nokta olan agonik çizginin Bermuda Şeytan Üçgeni'nden geçtiği üzerine. Bu sebeple uçak ve gemilerdeki pusulalar doğru çalışmıyor ve rotadan sapılıyor. Fakat bilim insanları agonik çizginin her sene yer değiştirdiğini keşfetti. Artık çizgi Meksika Körfezi’nden geçiyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Teori 5 - Zaman yolculuğu tüneli.

Teoriye göre bölgede zamanda atlamalara yol açan elektronik sis mevcut. Bruce Gernon isimli pilot Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinde uçarken zamanda 30 dakika ileri gittiğini iddia ediyor. Pilota göre elektronik sisin içinden geçerken uçaktaki cihazlar hata vermiş, 160 kilometrelik yolu saniyeler içerisinde almış.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Teori 6 - Metan gazı.

Metan gazı, buz kristallerinden oluşan bir kafesin içine hapsolmuş olarak katı halde bulunabilir. Okyanus tabanında bulunan metan hidrat rezervlerinin ısınması veya üzerindeki basıncın azalması sonucu metan tekrar gaz haline dönüşebilir. Bilim insanları, Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki uçak ve gemi kayıplarının yüksek miktarda metan gazının deniz tabanından yüzeye doğru çıkmasına sebep olan bu süreç sonucu olabileceğini düşünüyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili en çarpıcı teoriler

Büyük gizem çözülüyor mu? Esrarengiz Kayıp’ları hemen izle ve öğren!

Esrarengiz Kayıplar Salı 21:55’te DMAX’te! Tüm bölümler için buraya tıkla.