Tek amacı kötülüklerle savaşmak olan Batman’in haliyle birçok düşmanı bulunuyor. Üstelik diğer süper kahramanlar gibi doğa üstü bir gücü de bulunmayan Batman, tüm düşmanlarını neredeyse silah bile kullanmadan sadece aklı ve stratejik düşünebilen zekasıyla yenebiliyor. Tüm süper kahramanlar arasında hazırlık yaptığı takdirde hepsini yenebilecek güçte biri olarak bilinir. Peki bu kadar üst düzey yeteneklere sahip bir süper kahramanı zorlamış 15 kötü karakter kimmiş beraber görelim.

Victor Zsasz

15. Victor Zsasz

İlk kez 1992 yılında karşımıza çıkan bu kötü karakter Batman çizgi roman serilerinin en gerçekçi kötü karakterlerinden biridir. İnsanın yaşam amacını sorgulatan nitelikte bir katil olan Zsasz, gereksiz ve boş bir hayat yaşayan insanların peşine düşer. Herhangi bir süper gücü ya da kostümü bulunmayan Zsasz’ın aslında tek özelliği, her azat ettiği insandan sonra vücudunda bir yerini keserek yara izi bırakmasıdır.

Victor Zsasz

14. Joker’in Kızı

Injustice: Gods Among Us çizgi romanında Harley Quinn'in Joker'den Lucy Quinzel adında bir kızı olduğu, fakat Joker'in bundan haberi olmadığını görüyoruz. Zaten Joker oldukça büyük bir sorunken bir de kızıyla uğraşıyor kahramanımız. Joker’in kızı gerçek anlamda soğukkanlı bir katil ve önüne gelen herkesi öldürüyor diyebiliriz. Kendisi babasının yüzü şeklinde bir maske giyen tam bir psikopat.

Victor Zsasz

13. Solomon Grundy

DC karakterleri arasında en acınası ve sempatik karakterlerinden biri desek yanılmış olmayız. Lanetlenerek bir zombiye dönüşüyor ve kötü adam olma hikayesi tam burada başlıyor. Fiziksel olarak çok güçlü bir karakter olmasına rağmen fazla aptal olduğu için çok zorlu olmayan bir kötü karakter.

Victor Zsasz

12. Hugo Strange

Hugo Strange, Batman’in belki de en azılı düşmanlarından bir tanesi. Batman serilerinde genelde kötülerin özelliklerini insanları manipüle etmesi olarak düşünecek olursak bu adam aralarında en iyisi olabilir. Ayrıca bu karakter Batman’in gerçekte kim olduğunu ilk öğrenenlerden biridir. Bunu bilmesine rağmen Batman’in kimliğini açığa çıkarmaz. Bu adamın çok iyi bir psikolog olduğunun da altını çizelim.

Victor Zsasz

11. Killer Croc

Killer Croc aslında Batman için fazla güçlü bir kötü karakter. Batman’in rakipleri genelde insan ya da ona yakın karakterlerden oluşuyor. Bu kötü karakter ise yarı insan yarı timsah diyebileceğimiz dev bir canavar. İnsanları kutu kola gibi istediği yere fırlatabiliyorken jilet gibi keskin dişleri ile neler yapabileceğini siz düşünün. Tabii bizim kahramanımız Batman’in hazırlandığı takdirde yenemeyeceği biri olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Victor Zsasz

10. Catwoman

Kedi kadın Wizard dergisine göre tüm zamanların en kötü karakterleri arasında 51. sırada yer aldı. Tabii bu karakter kötü olduğu kadar iyi bir karakter desek çok yanlış olmaz değil mi? Olur mu acaba? Bu konuda herkesin kafası karışık olabilir. Zaman zaman Batman’in sevgilisi, zaman zaman da düşmanı olmuştur bu karakter. Aralarında gerçekten tuhaf bir ilişki var. Bu karakterin baştan çıkarma, gizlilik ve manipülasyon konusunda çok iyi olduğunu da unutmamak gerek.

Victor Zsasz

9. Poison Ivy

Bu karakter doğanın kötü hali gibi bir şey. Zehirli öpücükleri, baştan çıkaran aşırı çekiciliği ve Harley Quinn’in en yakın arkadaşı olması bu karakterin önemli özelliklerinden. Kanındaki toksik maddelerden dolayı dokunduğu kişiyi öldürebilecek güçte olan bu karakter ayrıca ürettiği feromonlar ile karşısında bulunan kişinin zihnini okuyabilir. Belki soranlar olur, hiç mi dokunmuyor bu kadın Harley Quinn’e diye, Harley Quinn’in anti toksik bir özelliği olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Victor Zsasz

8. Ra’s al Ghul

Bu adam tam olarak şeytanın başı niteliğinde bir kötü karakter. Kendisi Suikastçılar Birliği’nin lideridir. Batman Kara Şövalye üçlemesini izleyenlerin yakından tanıyacağı bir karakter. Batman’e birçok şey katmıştır ve kendisinin varisi olup Suikastçılar Birliği’nin başına geçmesini ister. Batman, bu istediği reddedince Ra’s al Ghul ona yapmadığını bırakmaz. Özel bir kimyasal sayesinde yüzyıllar boyunca yaşamayı da başarmıştır. Ayrıca bu karakter sadece Batman için değil tüm dünya için ciddi bir tehdittir.

Victor Zsasz

7. The Riddler

Bulmacacı olarak bildiğimiz bu karakter kahramanımız Batman ile oynamayı oldukça sever. Her suç mahalline ipuçları bırakır. Bu ipuçları Batman’in onu yakalamasını da bir hayli zorlaştırır tabii. Batman’in yakalamakta zorlandığı karakterlerden birisidir çünkü The Riddler’in sürekli bir bulmacası ve sürprizi vardır.

Victor Zsasz

6. Mr Freeze

Doktor Victor Fries, ölen eşini hayata döndürmek için deneysel çalışmalar yaptığı Wayne şirketinden Batman’in haberi olmaksınız kovulur. Kovulma sırasında üzerine gelen bir kimyasal madde sonucu vücudu 0 üzerindeki sıcaklara dayanamaz. Bunun için kendine özel giysi tasarlar ve kendini kovanlardan intikam almaya çalışırken Batman araya girer. Bu arbede sırasında Mr Freeze’in silahından çıkan lazer ışını eşinin bulunduğu tanka denk gelir. Her şey bununla başlar. Deliye dönen Mr. Freeze Batman’in değer verdiği her şeyi yok etmeye yemin eder.

Victor Zsasz

5. The Penguin

Dış görünüşü itibari ile toplumdan dışlanmış, çok acıklı bir çocukluk hikayesi bulunan kötü karakterlerden biridir. Penguenlere ve kuş bilimlerine özel ilgisi olan ve şemsiyeleri çok iyi kullanan kötü bir adamdır. Genelde kötü bir mafya babası olarak görünür. Ona takılan Penguen ismi ise şişko tıknaz bir dış görünüşü ve paytak yürüyüşünden gelir.

Victor Zsasz

4. Scarecrow

Yine Kara Şövalye üçlemesinden bildiğimiz bir karakter. Kendisi bilim alanında çalışıp sonradan kötü olan karakterlerden birisi. Üzerinde çalıştığı insanları korkutan özel losyonu yapmayı başarıyor ve bu zehirli losyonu verdiği düşmanı hayatında görüp görebileceği en kötü halüsinasyonlar ile karşılaşıyor, en kötü rüyalarını görüyorlar. İlk çıktığında Batman’i bile yaralayacaktı ancak Robin, Batman’in imdadına yetişip onu kurtardı.

Victor Zsasz

3. Two Face

Batman’in Gotham’ın geleceği olarak gördüğü bir savcı iken geçirdiği korkunç kaza ile yüzünün yarısı yanan ve bunun yüzünden kişilik bölünmesi de yaşayan Harvey Dent olarak bildiğimiz karakter. Batman’ın savaşırken en çok zorlandığı düşmanlarından biridir çünkü daha önce onun içindeki iyiliği görmüş ve tekrar geri geleceğine inandığı için de sürekli konuşmayı dener. Two-Face’i bu kadar azılı bir düşman yapan Batman’in ona karşı olan zaafıdır.

Victor Zsasz

2. Bane

Bane’i birçok kişi Batman’in belini kıran kötü kahraman olarak biliyor. Kendisi sadece kastan oluşuyor desek yanlış olmaz. Bir zamanlar güreşçi olan bu kötü karakter artık insanları öldüren kalpsizin birine dönüşmüş. Gözü hiçbir şeyi görmez ve tek amacı insanları yok etmektir. Batman’i şamar oğlanına çeviren bu kötü adam en karizmatik kötü kahramanlardan birisidir.

Victor Zsasz

1. Joker

Joker’i bilmeyen yoktur artık. Tüm dünyada tanınan en ikonik kötü karakterlerden birisidir. Neredeyse her kötünün bir amacı vardır ama Joker’in bir amacı olduğunu söyleyemeyiz. Canı sıkıldıkça kaos yaratmak hoşuna gidiyor desek doğru olur herhalde. Batman’i en çok zorlayan karakterdir kendisi çünkü fazlasıyla yaratıcı ve zeki bir beyne sahiptir. Sadistliğiyle de ön plana çıkan bu karakter aynı zamanda eğlenmeyi de oldukça sever. Bu karakter için dünyaya yayılan psikolojik sorunların kaynağı desek yanılmış olmayız. Batman’i Batman yapan ana karakterlerden biri olduğunu da söylemeden bitirmeyelim.

Victor Zsasz