1. Ağacınızı iyi seçin

Hayalinizdeki ağaç evi tasarlamaya başlamadan önce iyi bir ağaç seçmek önem taşıyor. Evinizin iskeletini oluşturmak için sağlıklı ve çapı en az 25 cm olan bir ağaç seçmek şart. Pete Nelson, malzeme olarak uzun ömürlü ağaçları tercih ediyor. Favoriler arasında ladin, kırmızı ardıç, akçaağaç ve meşe ağaçları yer alıyor.

18-12/11/agazev1.jpg

2. Doğayla uyumlu bir ağaç ev tasarlayın

Tasarımınızın doğayla uyumlu olmasına dikkat edin. Eviniz doğanın bir parçası olarak görünmeli. Nelson’ın bir diğer tavsiyesi ise evinizde eski ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması oluyor.

18-12/11/agacev4.jpg

3. İnşaata adım adım başlayın

Ağaç ev yapımı başlı başına bir macera! Adım adım, planlı bir şekilde projenize başlamalısınız. İlk adımınız ihtiyacınız olan alanı belirlemek olsun. İnşaat adımında ise projenin büyük bir kısmını yerde tamamlayın ardından montaj işlemine devam edin. Nelson’ın bir diğer tavsiyesi ise evinizi ağacın alt kesimlerinde kurmak. Bu alanda ağacın hareketlerini hem daha az hissedeceksiniz hem de ağacın daha sağlam olduğu bir alana yerleşmiş olacaksınız.

18-12/11/agacev2.jpg

4. İzinler

Hayalinizdeki ağaç eve kavuştunuz. Peki projeniz için gerekli resmi izinleri almış mıydınız? Bu hayalinizin kabusla sona ermesini önlemek için inşaata başlamadan önce mutlaka resmi birimlere danışarak izin alıp almamanız konusunda bilgi isteyin.

18-12/11/agacev5.jpg

5. Sabırlı olun

Hayalinizdeki ağaç evi tasarlamak beklediğinizden daha uzun bir zaman alabilir. Aksaklıklar ve engeller sizi yıldırmasın. Bu zorlukların sizi rüya projenizden vazgeçirmesine asla izin vermeyin. Bu süreç boyunca eğlenmeyi asla unutmayın. Nelson’ın da dediği gibi "Eğlenirken su gibi akıp geçer zaman!"

18-12/11/agacev6-1544529795.jpg

Ağaç Ev Ustaları'nın son bölümlerini izlediniz mi?